Дієта довголіття: їжте більше горіхів, бобових і цілозернових та менше червоного м’яса

346

Кілька простих змін у вашій дієті та невелике періодичне голодування можуть стати ключем до довшого життя.

  • Нові дослідження показують, що дотримання дієти з високим вмістом бобових, горіхів і цільного зерна та низьким вмістом червоного та обробленого м’яса в поєднанні з деяким голодуванням може покращити тривалість життя.
  • Традиційна західна дієта, яка містить велику кількість тваринного білка, обробленої їжі та рафінованого цукру, часто вважається причиною хронічних захворювань, включаючи серцево-судинні захворювання та діабет 2 типу.
  • Відповідно до цього останнього дослідження, прийняття цього більш здорового режиму харчування на ранньому етапі життя може збільшити середню тривалість життя до десяти років, але люди будь-якого віку можуть отримати користь від цих змін.

Перехід від типової західної дієти з високим вмістом тваринного білка, обробленої їжі та рафінованого цукру до «оптимальної дієти» з високим вмістом бобових, горіхів і цільного зерна та низьким вмістом червоного та обробленого м’яса в поєднанні з періодичним голодуванням може продовжити ваше життя на понад десять років, якщо почати у віці 20 років, свідчить новий метааналіз останніх дієтичних досліджень у журналі Cell.

«Ми досліджували зв’язок між поживними речовинами, голодуванням, генами та довголіттям у недовготривалих видів і пов’язали ці зв’язки з клінічними та епідеміологічними дослідженнями на приматах і людях, включно зі столітніми людьми, – каже автор д-р Валтер Лонго, доктор філософії, Школа Леонарда Девіса USC. Про це йдеться в пресрелізі доктора геронтології. – Прийнявши підхід, заснований на більш ніж столітньому дослідженні, ми можемо почати визначати дієту довголіття, яка є надійною основою для харчових рекомендацій і майбутніх досліджень».

І ніколи не пізно почати. Навіть перехід із західної дієти у віці 60 років збільшив середню тривалість життя більш ніж на вісім років.

«Хоча для багатьох це може здатися новаторським дослідженням, для мене це підтвердження, — сказала Дана Елліс Ханнес, доктор філософії, MPH, клінічний дієтолог Медичного центру Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та доцент Школи громадської охорони здоров’я Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. – Але це справді чудова річ! Ми хочемо підтвердження позитивних і здорових результатів, а не перевороту».

Принципи дієти проти встановлених правил

Дослідники виявили, що не існує єдиної спеціальної «дієти довголіття», а скоріше є набір фундаментальних принципів, які, як видається, пов’язані з подовженням тривалості життя та здоров’я та малою кількістю побічних ефектів.

Сюди входять будь-які дієти з середнім і високим вмістом вуглеводів, але низьким споживанням білка «переважно рослинного походження, але яка включає регулярне споживання білків песко-вегетаріанського походження», пишуть автори.

Наприклад, довгожителі Окінави споживали дієту, яка складалася лише з 1% тваринного білка та дуже малої кількості жирів. Проте оцінки дієт серед інших довгожителів показали, що отримання близько 30% енергії з жиру є абсолютно здоровим і, можливо, навіть захисним.

«Високий вміст циркуляційного жиру, здається, не сприяє старінню», — пишуть дослідники. Крім того, дієта з дуже низьким вмістом білка «може натомість сприяти втраті сухої маси тіла та слабкості» серед людей старше 65 років.

Тому дуже важливо пристосувати свою «дієту довголіття» до свого віку, потреб і вподобань.

Ефект голодування

Дослідники також розглянули різні типи голодування та те, як це може вплинути на тривалість життя.

Один висновок полягав у тому, що краще обмежити всі денні приймання їжі 11- або 12-годинним періодом, щоб більше не перекушувати опівночі.

Крім того, періодичне голодування або дотримання дієти, що імітує голодування (під час якої людина різко зменшує нормальне споживання калорій кожні три-чотири місяці, може додатково покращити шанси на довголіття.

«Піст — це не голодування; це просто дати клітинам відпочинок від усіх процесів організму, пов’язаних із прийманням їжі та метаболізмом, – каже Healthline доктор Мері Вальвано, доктор медичних наук, сертифікований лікар із невідкладної медицини та медицини способу життя. – Навіть лише 12 годин такої перерви, здається, мають вплив. Це можна зробити, запланувавши останнє приймання їжі на шосту годину вечора, а наступне — не раніше шостої години ранку, гарно перекриваючи час сну. Це підкреслює важливість відмови від вечірніх перекусів, які є звичними для багатьох».

«Теорія «їжте більше овочів і займайтеся спортом», яку протягом багатьох років пропагували лікарі, насправді є короткою версією того, що продовжує доводитись у дослідженні за дослідженням, – каже вона. – Те, що ми їмо, змінює наші гени. Наші гени контролюють старіння. Коли ми їмо, наші гени змінюються. Дієта може змінити наші гени та затримати старіння».

Поділіться коментарем