Кава проти чаю: який напій корисніший для здоров’я?

834

Остаточний вердикт!

1. Зерна проти листя

Каву часто сприймають як “ліки” від сонливості, втоми та млявості. Іноді з її допомогою навіть намагаються позбутися головного болю. Але часто таке “лікування” супроводжується такими наслідками, як тремор рук, сплески надмірної енергійності та раптова різка втрата сил через деякий час після вживання. Тому люди часто переходять на чай, щоб отримати переваги кофеїну без цих неприємних наслідків.

Тобто чай часто сприймається як здоровіша альтернатива кави, але чи так це насправді?

У цій статті ми дамо і каві, і чаю шанс довести, що вони можуть бути корисними для здоров’я. І спробуємо з’ясувати, який напій все-таки краще.

2. Історія чаю та кави

Згідно зі світовою статистикою, чай вважається другим за популярністю напоєм після води, тоді як кава не сильно від нього відстає: вона посідає четверте місце.

Легенда свідчить, що чай вперше потрапив до рук імператора Китаю 2737 року до нашої ери. Поки він кип’ятив воду під деревом, в неї випадково впало листя. Спробувавши напій, імператор був здивований його приголомшливим ароматом та смаком.

З того часу чай став популярним серед учених, священників і членів вищого клану Китаю та Японії, які пили чай, щоб краще медитувати чи просто не спати. Тому чай має гарну історичну репутацію, пов’язану з душевним спокоєм, духовністю й уважністю.

Кава з’явилася набагато пізніше і, як кажуть, родом вона з високогір’я Ефіопії. Згідно з легендою, пастух на ім’я Калді спостерігав дивну та гіперактивну поведінку своїх кіз і незабаром виявив, що це сталося через те, що вони їли ягоди дерева, яке виявилося кавовим кущем. Незабаром кава поширилася серед ченців монастирів, які пили її, щоб зберігати пильність та зосередженість під час молитви. Потім вона вирушила на Аравійський півострів, на схід, і, нарешті, до Європи в 17 столітті. Через століття світ продовжує пити каву і чай, причому як найулюбленіші та найпопулярніші напої.

3. Переваги

Не існує нічого ідеального: і кава, і чай по-своєму корисні здоров’ю. Але через безліч досліджень, що суперечать один одному, важко сказати, який саме напій кращий. Ось найпоширеніша розбивка переваг обох напоїв:

Кава:

  • Останні дослідження показують, що кава може зменшити ризик когнітивних розладів, таких як деменція або хвороба Альцгеймера.
  • Фактично, кава навіть продемонструвала ефективність зниження ризику діабету 2 типу.
  • Оскільки в каві міститься більше кофеїну, ніж у чаї, вона має більш стимулювальну дію та компенсує напади астми, оскільки розслаблює дихальні шляхи.
  • Кава також усуває звуження кровоносних судин у мозку, що викликає головний біль та мігрені. Так що вам не потрібно приймати знеболювальне — просто випийте каву.
  • Також відомо, що це популярний засіб від похмілля.
  • Однак дослідження Гарвардської школи громадської охорони здоров’я показали, що в каві немає нічого особливого: ні в хорошому, ні в поганому розумінні. За їхніми даними, шість чашок на день ніяк не впливають на тривалість життя.

Чай:

  • Більшість видів чаю роблять із листя рослини Camellia sinensis, яка спочатку в’яне, а потім проходить окислення (розщеплення хімічних речовин) перед збиранням. Отже, залежно від ступеня окиснення, листя потім класифікується як різні типи чаю: від чорного до червоного, зеленого та білого.
  • За даними Національного інституту раку, природні антиоксиданти в чаї, звані поліфенолами, мають потужні протиракові та профілактичні властивості. Хоча подальші дослідження повинні підтвердити, що чай дійсно знижує ризик раку, він, як і раніше, рекомендується як лікувальний напій через його заспокійливі властивості.
  • Поліфеноли зазвичай являють собою рослинні хімічні речовини, які удосталь зустрічаються, особливо в зеленому чаї, тоді як чорний чай містить теафлавіни та теарубігіни, які мають властивості, що захищають клітини від пошкоджень.
  • Також вважається, що натуральні фторидні компоненти чаю корисні для здоров’я та гігієни зубів.

4. Недоліки

Як і у всьому іншому, у вживанні цих напоїв важлива міра. Адже надлишок кофеїну може викликати або посилити прискорене серцебиття, нудоту, занепокоєння, безсоння, тахікардію та занепокоєння.

Мінуси кави:

  • Вважається, що нефільтрована або оброблена кава збільшує рівень поганого холестерину або ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) в організмі.

Мінуси чаю:

  • Надмірне вживання чаю може послабити ваші кістки та зуби, зробити їх ламкими та навіть призвести до остеофлюорозу (надмірна кількість фтору в організмі та кістках).
  • Кажуть, що деякі чайні суміші та суміші з Індії, Китаю та Шрі-Ланки містять сліди свинцю та алюмінію, які можуть спричинити всілякі руйнування у вашому тілі та навіть отруїти вас.

5. Момент істини

Загалом, шкода від чаю та кави зростає тоді, коли в них потрапляють цукор та вершки. А за фактом обидва ці напої мають як хороші, так і погані сторони. Тому ви можете спокійно насолоджуватися кофеїном у будь-якому вигляді, головне — пам’ятати про помірність: заварюйте чашку не частіше ніж 5 разів на день.

Тож не варто переживати зайвий раз — нам нічого не заважає зберегти традицію вживання цих прекрасних напоїв, яка зародилася багато століть до нас.

Поділіться коментарем