Не всі стають здоровішими, коли худнуть

309

Згідно з новим дослідженням, втрата ваги набагато корисніша для людей з надмірною вагою в порівнянні з особами, які вже є худорлявими.

Three people jog together down the street.

Дослідження, результати якого опубліковані в журналі PLOS Medicine Tuesday, оцінило стратегії схуднення та їхній вплив на здоров’я майже 200 000 осіб і виявило, що люди з ожирінням, які схудли, мали значно нижчий ризик розвитку діабету 2 типу; однак коли худі люди намагалися схуднути, їхній ризик розвитку діабету 2 типу збільшувався.

Лікарі-баріатри були здивовані, дізнавшись, що стратегії схуднення мали настільки протилежні наслідки для здоров’я людей в залежності від їхнього індексу маси тіла (ІМТ) на початковому етапі.

Вони підозрюють, що основні біологічні відмінності впливають на те, як і чому організми людей по-різному реагують на зусилля по зниженню ваги.

Основний висновок полягає в тому, що втрата ваги корисна для тих, хто має надлишкову вагу; худі люди не відчули такої ж або більшої користі.

Втрата ваги мала різні ефекти залежно від ваги людей

Дослідники вивчили дані про стан здоров’я майже 200 000 осіб з трьох проспективних когортних досліджень, проведених в період з 1988 по 2017 рік.

Люди вважалися худими, якщо їхній ІМТ був менш як 25. Якщо він становив від 25 до 30, вони вважалися такими, що мають надлишкову вагу, а якщо він перевищував 30, вони вважалися такими, що страждають на ожиріння.

Команда оцінила різні стратегії втрати ваги — включно з низькокалорійною дієтою, фізичними вправами, низькокалорійною дієтою разом із фізичними вправами, голодуванням, комерційною програмою втрати ваги (CWLP) і таблетками для схуднення — у людей, які втратили щонайменше 4,5 кілограма, або близько 10 фунтів.

Вони також роздивлялися людей, які не втратили вагу.

Серед людей, які втратили щонайменше 4,5 кілограма, команда виявила, що всі стратегії втрати ваги були пов’язані з меншим збільшенням ваги та меншим ризиком діабету серед людей, які мають ожиріння на початковому етапі, однак фізичні вправи виявилися найбільш ефективною стратегією.

Першочерговим визначальним фактором успіху в досягненні та підтримці зниження ваги є здатність до фізичних навантажень. Це дослідження та багато інших ще раз підтверджують цей факт.

Протягом 24 років люди з ожирінням, які займалися фізичними вправами, мали на 21% нижчий ризик розвитку діабету, а ті, хто приймав таблетки для схуднення, — на 13% нижчий ризик. Люди з надмірною вагою, які займалися фізичними вправами, мали на 9% нижчий ризик розвитку діабету 2 типу, а ті, хто приймав таблетки для схуднення, мали на 42% вищий ризик розвитку діабету.

Якщо у вас надмірна вага або ожиріння, навіть помірна втрата ваги — до 4,5% — показала досить значне поліпшення загального стану здоров’я і зниження ризику захворювань.

Вплив на здоров’я худих людей був протилежним, і згідно з дослідженням, худі люди, які навмисно схудли, мали тенденцію набирати більшу вагу і мали вищий ризик діабету.

Худі люди, які займалися фізичними вправами, щоб схуднути, мали на 9% більший ризик діабету, а худі люди, які приймали таблетки для схуднення або дотримувалися комерційних програм схуднення, щоб схуднути, мали на 54% більший ризик діабету.

Ці висновки є дивовижними, оскільки, здавалося б, втрата ваги була б корисною для всіх; виходячи з цього дослідження, худі люди, схоже, мають інший біологічний склад.

Чому ефекти схуднення відрізняються залежно від маси тіла

Ожиріння викликає гормональні та метаболічні ускладнення, які можуть сприяти розвитку цілого ряду захворювань, включаючи діабет 2 типу, резистентність до інсуліну, гіпертонію і хвороби серця.

Ризик розвитку діабету та інших проблем зі здоров’ям може збільшуватися залежно від ваги людини.

Коли люди, які страждають на ожиріння, втрачають вагу, вони усувають частину жирової тканини, яка викликає запалення, порушує гормональне вироблення та сприяє розвитку резистентності до інсуліну.

Зменшення обсягу цієї тканини безпосередньо призводить до покращення здоров’я.

З іншого боку, худі люди мають інший гормональний і метаболічний склад, що, ймовірно, змушує їх по-різному реагувати на втрату ваги.

Коли ви худі, спроби схуднути можуть мати негативний вплив на ваш загальний метаболізм, психічне здоров’я і, можливо, навіть на загальний стан здоров’я, оскільки збільшується ймовірність того, що ви будете голодні, їстимете більше і, можливо, наберете зайву вагу.

Люди, які вже є худими, повинні займатися підтримкою свого здоров’я. Це може включати такі види діяльності, як фізичні вправи та вживання в їжу цільних продуктів з високим вмістом поживних речовин, при цьому виключивши або зменшивши споживання продуктів з високим ступенем перероблення.

Люди пробують стратегії схуднення, що не є стійкими — більшість дієт працюватимуть протягом певного часу, але вага повертається, коли дієта закінчується.

Ключовим моментом є внесення змін до харчового раціону та фізичних вправ, які можна підтримувати впродовж тривалого часу.

Підсумок

Згідно з новими дослідженнями, втрата ваги набагато корисніша для людей з надмірною вагою, ніж для тих, хто вже має худорляву фігуру. Хоча механізми незрозумілі, експерти в галузі охорони здоров’я підозрюють, що основні біологічні відмінності впливають на те, як організм людей реагує на зусилля по зниженню ваги. Хоча навіть помірна втрата ваги може призвести до значного поліпшення здоров’я у людей з ожирінням і надмірною вагою, худорлявим людям слід зосередитися на заходах з підтримання ваги, а не на стратегіях схуднення.

Поділіться коментарем