Ось все, що потрібно знати про інсульт! Діагностика і правильна перша допомога

426

Інсульт – це гостре порушенням мозкового кровообігу. Воно настає при затиканні або розриві судин головного мозку. Порушується кровопостачання великих півкуль, нейрони голодують й гинуть.

Інсульт буває двох основних видів: ішемічний й геморагічний. Найчастіше буває ішемічний (понад 80% випадків). Він починається через звуження й затикання судин головного мозку. Порушенню кровообігу сприяють згустки крові й чужорідні тіла (в тому числі бульбашки повітря від ін’єкцій), що потрапили у кровотік. 

Нестача кисню викликає загибель клітин мозку. Хоча такий інсульт розвивається досить повільно, він часто супроводжується провісниками, про які йтиметься нижче.

фото zinoti.lt

Геморагічний інсульт, а також субарахноїдальний крововилив, супроводжується виходом крові судинного річища. Крововилив може викликатися розривом судини або витонченням його стінки. 

Інсульт за геморагічним типом завжди розвивається дуже швидко, за лічені хвилини. Виникає різкий біль в голові, порівнянний з ударом кинджала. 

Хворий втрачає свідомість, може початися блювота. У тканині мозку утворюється гематома, яка здавлює найближчі відділи. Велика гематома часто вимагає видалення хірургічним шляхом.

У всіх випадках необхідно якомога швидше відновити нормальне харчування нейронів. Це зупинить їх подальшу загибель, допоможе легше перенести хворобу й швидше відновитися.

Ознаки інсульту

фото zinoti.lt

Є певні симптоми, за якими можна припустити патологію мозкового кровообігу. При їх появі потрібно негайно викликати швидку допомогу, адже рахунок йде на хвилини. 

Основні ознаки інсульту:

  • порушення або сплутаність свідомості, коли людина не розуміє, де знаходиться;
  • втрата свідомості;
  • головний біль, який може супроводжуватися нудотою та блювотою;
  • слабкість в кінцівках (тільки зліва чи справа);
  • порушення чутливість рук і ніг;
  • незв’язана невиразна мова;
  • запаморочення;
  • розлади зору (нечіткість, звуження зорових полів, косоокість).

У стані апоплексичного удару у людини виникає стан оглушення, може бути підвищена сонливість або безпричинне збудження. Порушується відчуття рівноваги, людина починає запинатися на рівному місці та падати.

При деяких видах інсульту людина не може дотягнутися підборіддям до ключиці. Це викликається спазмом м’язів потилиці. Такі спазми бувають при крововиливі у мозок.

Тривожна ознака – будь-яка асиметрія. Якщо слабкість – то в одній половині тіла, якщо порушення зору – то на одне око. Це пов’язано з тим, що при інсульті уражається зазвичай тільки одна з півкуль. І функції тіла страждають «по діагоналі» щодо поразки.

Проста експрес-діагностика

фото zinoti.lt

Щоб визначити інсульт є нескладна технологія. Будь-хто може виділити ознаки захворювання на основі мнемонічною техніки ПЗП – Посміхнутися, Забалакати, Підняти.

Насамперед нехай хворий спробує посміхнутися. При інсульті це не вийде, посмішка буде крива. Один куточок рота залишається опущеним. Замість усмішки в кращому випадку вийде крива посмішка. Нехай ваш близький скаже будь-яку просту фразу. Тривожний знак, якщо він не може проговорити звичні слова або мова стала невиразною.

Потім потрібно підняти перед собою дві руки. При інсульті одна з них буде погано підійматися або навіть «спливати» у сторону.

Фактори ризику

фото zinoti.lt

Неправильний спосіб життя, нездорове харчування, шкідливі звички можуть стати причиною інсульту.

Виникнення інсульту провокується

  • атеросклерозом;
  • палінням;
  • гіпертонією;
  • цукровим діабетом;
  • алкоголем;
  • наркотиками;
  • зайвою вагою;
  • малорухливим способом життя.

Імовірність інсульту вище у тих, хто вже переніс цей стан кілька років тому. Повторні інсульти переносяться набагато важче.

Особливо серед факторів ризику варто назвати транзиторні ішемічні атаки. У народі вони більше відомі як мікроінсульт. Транзиторна ішемічна атака має тимчасовий характер й ті ж симптоми, що й інсульт. У людини виникає головний біль, паморочиться голова, німіє одна сторона тіла, порушується мова. 

фото zinoti.lt

Може виникнути короткочасна втрата свідомості. Головна відмінність в тому, що прояви мікроінсульту проходять без зовнішніх слідів протягом дня.

При появі ознак мікроінсульту необхідно звернутися до лікаря, навіть якщо все минуло за 10 хвилин. Річ у тому, що майже у половини пацієнтів протягом наступних п’яти років виникає повноцінний інсульт.


Джерело

Літературний переклад – Маруся Фріман

Поділіться коментарем