Що таке сезонна їжа? Посібник з купівлі, вирощування та приготування сезонних продуктів

61

Сезонні продукти можуть мати кращий смак та більшу поживну цінність, а їх купівля може підтримати місцевих фермерів та економіку вашої громади. Ось як знайти (або виростити!) сезонні продукти.

Стиглий літній персик. Хрустке осіннє яблуко. Ніжний пучок весняної спаржі. Це приклади продуктів і сезонів, в які вони знаходяться на піку своєї смакоти.

“Сезонне харчування” — це часто вживаний термін. Його використовують ресторани й шеф-кухарі, фермери й дієтологи, бо це універсальна фраза, що відноситься до практики вживання їжі, коли вона знаходиться на піку свіжості.

У цій статті поглиблено досліджується сезонне харчування: від того, що це таке, до його потенційних переваг для здоров’я.

A person holds a basket of seasonal produce on their organic farm.

Що таке сезонне харчування?

Кожна їжа має свій цикл зростання. Як тільки рослина досягає свого піку росту або зрілості, її збирають. Рослини, які збирають для їжі, як правило, в цей час знаходяться в найкращому стані, пропонуючи максимальний смак і поживність.

Якщо подумати, це не відрізняється від того, як харчувалися наші предки. Вони використовували землю для вирощування або заготівлі того, що їм було потрібно, збирали рослини в потрібний час, а потім насолоджувалися або зберігали те, що вони зібрали.

Сьогодні сезонне харчування — це більше, ніж просто смак і поживність. Це також про стійкість і про те, що ми робимо все можливе, щоб зберегти і захистити наші природні ресурси.

Переваги для здоров’я та інші потенційні позитивні ефекти сталого розвитку сприяють зростанню популярності сезонного харчування.

Сезонне харчування — це термін, який використовується для опису практики вживання їжі, — зокрема, продуктів, — коли вони знаходяться на піку свого врожаю. Сезонне харчування може мати переваги для здоров’я і може запропонувати стійку альтернативу іншим практикам.

Як знайти сезонні продукти?

Найкращий спосіб знайти сезонні продукти у вашому регіоні — відправитися на місцевий фермерський ринок. Огляньте прилавки та поговоріть з людьми, які вирощують продукти. Запитайте їх, що можна їсти зараз і що з’явиться найближчим часом.

Якщо ви часто буваєте на ринку, то помітите, як змінюються продукти. Одного місяця може бути щедрий урожай ревеню, а наступного — ягід. Пам’ятайте, що всі ці продукти мають різний час, коли вони досягають свого піку.

Фермери — не бакалійники; вони продають лише те, що виростили і зібрали. Саме це робить ринки такими проникливими місцями, де можна дізнатися про сезонність продуктів харчування.

Якщо у вас немає доступу до фермерського ринку, вирушайте до найближчого продуктового магазину. Хоча сезонні продукти можуть не мати чіткого маркування, ви все одно зможете їх ідентифікувати в більшості випадків.

У продуктових магазинах сезонні продукти, як правило, є в достатку і часто продаються на розпродажах. Через великий обсяг, магазин повинен швидко доставити продукти до споживача, поки вони не втратили свою придатність.

Крім того, зверніть увагу на вивіски в магазині про джерела постачання, оскільки в продуктових магазинах часто представлені місцеві фермери та виробники.

Кеті Вебстер, професійний розробник сезонних рецептів з Вермонта, розповіла, що “багато регіональних продуктових мереж працюють з місцевими фермами, щоб залучити місцеві продукти. Шукайте “місцеві” етикетки, які допоможуть вам зорієнтуватися”.

Вебстер рекомендує зупинятися на придорожніх фермерських стендах або приєднатися до місцевої сільськогосподарської групи, що підтримується громадою.

Ви також можете відвідати кооперативні міські сади, які можна знайти в багатьох районах, особливо у великих містах.

Як дізнатися, коли їжа є сезонною?

Оскільки клімат і ґрунти відрізняються в залежності від місцевості, рослини також є різними. Існує багато підручних ресурсів, які можуть допомогти вам знайти те, що є сезонним у вашому регіоні.

Знайти сезонні продукти дуже просто. Відвідайте фермерський ринок або вирощуйте власну продукцію. Деякі продуктові магазини пропонують місцевий вибір; просто перевірте вивіски магазину або запитайте працівників про фермерські господарства, які вони представляють.

Розуміння природних циклів вирощування

Кожен продукт харчування має певний час, коли його найкраще вирощувати та збирати. Знання циклів вирощування продуктів дає уявлення про найкращі практики сезонного харчування.

Час збору врожаю для цих продуктів буде залежати від типу рослин, їх циклів проростання та часу, необхідного для дозрівання рослин.

(Зауважте, що це загальні рекомендації для районів, які мають чотири різні пори року. У більш теплих регіонах цикли відбуваються раніше).

Весна

Це культури “холодної пори року”, які починають проростати в більш холодному ґрунті і можуть переносити низькі температури.

Приклади включають спаржу, шпинат, редис, ревінь, цибулю-шалот і шніт-цибулю, папороть скрипучу, рампу (іноді її називають дикою цибулею-пореєм або весняною цибулею) і часникові луски.

Літо

Це “теплолюбні” культури, які процвітають у спекотних умовах і чутливі до морозів.

Приклади таких продуктів — дині, огірки, помідори, баклажани, перець, кісточкові, літні кабачки та зелень.

Кінець літа або осінь

Це рослини, які збирають для зберігання.

Приклади включають тверді зимові кабачки, коренеплоди, цибулю та картоплю.

Всі продукти мають цикл вирощування з часом збору врожаю, який варіюється в залежності від сорту рослини, її циклу проростання і часу, необхідного для досягнення зрілості. Ось як можна дізнатися, які продукти є найкращими в певний сезон.

Сезонне харчування може мати переваги для здоров’я

Прихильники сезонного харчування стверджують, що продукти, які знаходяться на своєму піку, не тільки мають найкращий смак, але й забезпечують більшу поживність. Дослідження показують, що зберігання свіжих продуктів може спричинити хімічні зміни і втрату поживних речовин.

Келсі Лоренц є зареєстрованим дієтологом.

“Що довший шлях проходять фрукти або овочі від поля до столу, то більше втрачається поживних речовин, — каже Лоренц. — Одне дослідження показало, що листова зелень втратила майже 50% свого початкового вмісту вітаміну С після транспортування, зберігання і 3 днів перебування на полиці продуктового магазину”.

Дослідження, на яке посилається Лоренц, також показало, що рівень калію, фосфору, кальцію, магнію, хлорофілу та абсорбційної кислоти в овочах значно знизився в продуктовому магазині.

Аналогічно дослідження 2008 року показало, що восени броколі має майже вдвічі більшу кількість вітаміну С у порівнянні з весною.

Позасезонні продукти часто потрібно збирати рано і імпортувати, що призводить до втрати смаку, а також поживних речовин.

Одне дослідження показало, що багато фруктів і овочів втрачають феноли, вітамін С і антоціани, які є антиоксидантами, що борються з пошкодженням вільними радикалами і окислювальним стресом в організмі, після 15 днів зберігання в холоді.

Однак важливо визнати, що багато консервованих і заморожених фруктів і овочів збираються і упаковуються на піку їхньої врожайності.

Заморожені продукти, як правило, не втрачають поживних речовин, а деякі продукти можуть навіть мати більш високий рівень деяких поживних речовин після заморожування. Тому ці продукти є життєздатним вибором для сезонного харчування.

Багато фруктів та овочів досягають свого піку поживних речовин, коли вони зібрані під час їхнього сезону, але транспортування та зберігання можуть спричинити втрату поживних речовин. Намагайтеся їсти продукти одразу після того, як вони зібрані, щоб повною мірою скористатися їхніми перевагами.

Сезонне харчування може принести користь планеті, а також вашому гаманцю

Сезонне харчування може знизити ваш вуглецевий слід. Сезонне харчування означає, що ви потенційно знижуєте викиди парникових газів, пов’язані з транспортуванням та зберіганням продуктів у холодильних камерах.

Оскільки ваша їжа витрачає менше часу в дорозі, вона буде свіжішою і, можливо, дешевшою, оскільки буде менше витрат, пов’язаних з транспортуванням і зберіганням.

За словами Лоренца, ви також підтримаєте місцевих фермерів і економіку.

Фермерські господарства забезпечують зайнятість і є невід’ємною частиною нашої продовольчої системи. Купуючи місцеві продукти, ви підтримуєте малі фермерські господарства та сприяєте диверсифікації продуктів харчування.

Окрім користі для здоров’я, сезонне харчування також допомагає зменшити викиди парникових газів, усуваючи необхідність тривалих подорожей та холодного зберігання, одночасно підтримуючи малих фермерів та місцеву економіку.

Поради щодо вирощування власної їжі

Якщо ви готові до цього, вирощування власної їжі, це фантастичний спосіб сезонного харчування. Крім того, це дає вам можливість мати тісні, практичні стосунки з вашою їжею.

На щастя, ви можете вирощувати їжу де завгодно, навіть у крихітній квартирі або на невеликій лоджії, використовуючи горщики або контейнери, призначені для садівництва.

Якщо ви хочете випробувати виростити свій зелений сад, можемо запропонувати такі поради:

  • Рослини для невеликих просторів: все можна “засадити” їстівними квітами або травами і вирощувати в контейнерах, тому вам не знадобиться контейнер або мішок для вирощування для кожної рослини. Подумайте про:
    • трави
    • помідори
    • перець
    • огірки
    • салат та азіатську зелень
    • редиску
    • горох
    • мікрозелень
    • полуницю
    • кабачки
  • Рослини для великих просторів: їх можна вирощувати в землі або на піднятих грядках. Розглянемо такі:
    • ґрунтові дерева
    • ряди кукурудзи та інших зернових
    • більша кількість будь-яких продуктів

Інші поради для садівників-початківців:

  • Будьте послідовними у догляді за своїми рослинами. Не забувайте їх поливати і підгодовувати.
  • Використовуйте компост. Це — “чорне золото”, яке живить ґрунт, що в свою чергу буде живити ваші рослини.
  • Залучайте біорізноманіття (запилювачів, їхніх хижаків та їхню здобич) і намагайтеся сприяти збалансованій екосистемі.
  • Проводьте час, насолоджуючись своїм садом і дозволяйте чудесам природи робити свою роботу. Садівництво може принести користь вашому психічному та фізичному здоров’ю.

Садівництво — це ще один спосіб сезонного харчування. Вирощування їжі вчить вас, що росте у вашій місцевості і коли — найкраще. Почніть з малого, особливо якщо у вас обмежений простір, а згодом розширюйте ряди і грядки з різноманітними продуктами.

Більше порад щодо сезонного харчування

Існує безліч простих способів харчуватися сезонно. Ось кілька найкращих порад від експертів, з якими ми поспілкувалися.

  • Купуйте на фермерських ринках. Ви можете скласти список нових продуктів і рецептів, які можна спробувати, каже Чан. Ознайомтеся з каталогами місцевих продуктів харчування, які допоможуть вам знайти фермерські ринки.
  • Дізнайтеся, як зберігати їжу. Консервування, заморожування та дегідратація — це чудові способи насолоджуватися сезонними продуктами цілий рік.
  • Готуйте просто. Сезонні інгредієнти вже в найкращому вигляді, тому немає необхідності надмірно ускладнювати процес приготування. Можна просто нарізати овочі, додати їх до основної страви, а в кінці додати свіжу зелень.

Підсумок

Сезонне харчування — це простий спосіб насолоджуватися більш поживними продуктами та зменшити свій вуглецевий слід.

Почати дуже просто: ви можете відвідати місцевий фермерський ринок або продуктовий магазин, або розглянути можливість приєднання до сільськогосподарської групи.

Вирощування власної їжі може бути чудовим способом дізнатися більше про харчові продукти та цикли вирощування. Розгляньте можливість почати з малого і будувати свій сад у міру того, як ви станете більш обізнаними.

Ще одна річ

Спробуйте це сьогодні: поставте собі за мету дізнатися більше про сезонні продукти харчування, відвідавши місцевий фермерський ринок принаймні один раз протягом кожного сезону. Пройдіться навколо, щоб побачити (і скуштувати!) продукти, пропоновані в кожному кіоску. Ставте питання та робіть нотатки.

Поділіться коментарем