Вчені стверджують, що можуть виявити ознаки деменції за 9 років до діагнозу

248

Попереджувальні ознаки багатьох захворювань, пов’язаних з деменцією, можна виявити за 9 років до постановки діагнозу.

Про це йдеться у статті, опублікованій у журналі Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association.

Дослідники з Кембриджського університету та Кембриджської університетської лікарні NHS Foundation Trust у Великій Британії проаналізували дані з британського біобанку.

Висновки, отримані в результаті дослідження, включають наступне:

  • Ті, у кого розвинулася хвороба Альцгеймера, частіше падали протягом попередніх 12 місяців.
  • Ті, у кого розвинувся прогресуючий над’ядерний параліч, який впливає на рівновагу, падали більш ніж удвічі частіше за інших.
  • Ті, у кого розвинулися захворювання, пов’язані з деменцією, частіше мали порушення у розв’язанні проблем і запам’ятовуванні чисел.

Вчені відзначили, що учасники мали гірший загальний стан здоров’я на початковому етапі для кожного досліджуваного захворювання, включаючи хворобу Альцгеймера, хворобу Паркінсона та деменцію тіла Леві.

Падіння може сигналізувати про когнітивні порушення, згідно з дослідженням 2021 року, опублікованим в журналі Frontiers in Neuroscience.

“Падіння можуть бути пов’язані з різними ортопедичними або мозковими проблемами”, — каже доктор Дуглас Шаркре, професор клінічної неврології та психіатрії в Медичному коледжі Університету штату Огайо.

“Порушення рівноваги або ходи внаслідок дегенеративних розладів та інсультів є дуже поширеним явищем, — стверджує Шарре. — Падіння корелюють з розвитком деменції. Падіння може свідчити про порушення в рухових зонах, зонах координації та рівноваги мозку. Це має сигналізувати про необхідність шукати причини, яким можна запобігти або вилікувати”.

Наразі існує небагато методів лікування деменції та інших нейродегенеративних захворювань. Зазвичай медики діагностують ці стани лише після появи симптомів, однак прогресування хвороби могло розпочатися за роки або десятиліття до появи симптомів.

“Коли ми проаналізували історії пацієнтів, стало зрозуміло, що вони демонстрували певні когнітивні порушення за кілька років до того, як їхні симптоми стали достатньо очевидними, щоб поставити діагноз, — каже Нол Сваддівудхіпонг, автор дослідження і молодший лікар Кембриджського університету, у своїй заяві для преси. — Порушення часто були малопомітними, але стосувалися кількох аспектів пізнання”.

Чому важлива рання діагностика

До моменту постановки діагнозу часто буває занадто пізно, щоб змінити перебіг хвороби або дозволити включення людини в клінічні випробування.

“Для дегенеративних розладів, які є прогресуючими станами, не дивно бачити додіагностичне когнітивне та функціональне зниження, — каже Шарре. — Ми не діагностуємо пацієнтів на ранніх стадіях цих розладів”.

“Ми рекомендуємо проводити когнітивне тестування, щоб отримати базовий рівень і відстежувати його з часом, щоб побачити зміни для кожного окремого пацієнта і вловити зміни раніше, — продовжує Шарре. — Якщо ми зможемо виявити когнітивні зміни на більш ранній стадії, це забезпечить більший доступ до лікування, що модифікує хворобу, і призведе до кращих результатів”.

Більш рання діагностика також може допомогти виявити людей, здатних брати участь у дослідженнях, які шукають потенційні нові методи лікування.

“Проблема клінічних випробувань полягає в тому, що через необхідність вони часто набирають пацієнтів з діагнозом, але ми знаємо, що до цього моменту вони вже пройшли певний шлях, і їхній стан не може бути зупинений, — каже у своїй заяві для преси Тім Ріттман, доктор філософії, старший науковий співробітник відділу клінічних нейронаук Кембриджського університету і старший автор дослідження. — Якщо ми зможемо знайти цих людей досить рано, у нас буде більше шансів побачити, чи ліки ефективні”.

Інші ранні ознаки хвороби Альцгеймера, за даними Асоціації Альцгеймера, включають:

  • Втрату пам’яті, що заважає повсякденному життю;
  • Труднощі з плануванням та розв’язанням проблем;
  • Труднощі з виконанням звичних завдань;
  • Плутанину з часом або місцем;
  • Проблеми з розумінням візуальних образів і просторових відносин;
  • Нові проблеми зі словами в розмові або письмі;
  • Втрату предметів або втрату здатності повторювати кроки;
  • Зниження або погіршення здатності до судження;
  • Відмову від роботи або соціальної активності;
  • Зміни в настрої та поведінці.

Якщо ви помітили будь-які з цих ознак у себе або у близької людини, вам слід поговорити з лікарем. Хоча почати розмову може бути важко, експерти кажуть, що раннє виявлення та діагностика можуть допомогти в лікуванні.

Поділіться коментарем