Вчені дали розгорнуту відповідь: Яка температура в космосі

1706

Всім нам з самого дитинства відомо, що в африканських країнах зазвичай панує спекотна погода, а в Антарктиді – завжди холодно. Але чи замислювалися ви коли-небудь про те, наскільки тепло або холодно у відкритому космосі? Температура є результатом руху молекул, з яких складаються всі матеріальні об’єкти – чим швидше рухаються ці крихітні частинки, тим об’єкт гарячіший.

Так як в космосі немає ніяких частинок і він вважається вакуумним простором, поняття «температура» до нього абсолютно не може бути застосовано. Однак, щоб відповідь на питання, яке цікавить багатьох людей все-таки існувала, вчені запевняють, що температура космосу – це «абсолютний нуль». Але чи означає це, що космічні кораблі не нагріваються в космосі до високих температур і там завжди відносно гарна погода? Щось не віриться, тому давайте розбиратися.

Вакуум – це простір, в якому немає ніяких речовин, навіть повітря. У перекладі з латинської, слово «vacuus» перекладається як «порожній».

Погода в космосі

Якщо говорити коротко, то «абсолютний нуль» – це найнижча температура, яка можлива у Всесвіті, холодніше вже нікуди. У Цельсіях цей показник дорівнює -273,15 градусів. При такій температурі атоми, які є дрібними частинками всіх хімічних елементів, повністю перестають рухатися. У відкритому космосі молекули є, але їх дуже мало, так що вони практично не взаємодіють один з одним.

Екстремальні умови космосу

Отже, за словами вчених, у відкритому космосі температура дорівнює -273,15 градусів Цельсія. Але це зовсім не означає, що все що потрапляє в космос миттєво знаходить ту ж температуру. Як і на поверхні нашої планети, космічні кораблі, супутники і інші об’єкти можуть нагріватися і охолоджуватися, причому до екстремальних рівнів. Але передача тепла в космосі можлива тільки одним способом.

Існує три способи передачі тепла:

провідність, яку можна спостерігати при нагріванні металевого стержня – якщо нагріти один кінець, з часом гарячої стане і протилежна частина;

конвекція, яку можна спостерігати, коли тепле повітря переміщається з однієї кімнати в іншу;

випромінювання, коли випускаються космічними об’єктами елементарні частки начебто фотонів (часток світла), електронів і протонів об’єднуються, утворюючи рухомі частинки.

Як ви вже здогадалися, в космосі об’єкти нагріваються під впливом активності елементарних частинок – адже ми вже з’ясували, що температура є результатом рухів молекул. Фотони і інші елементарні частинки можуть випромінюватися Сонцем і іншими космічними об’єктами.

Наскільки сильно і швидко будуть нагріватися або охолоджуватися об’єкти, які потрапили в космос, безпосередньо залежить від їх місця розташування відносно зірок і планет, розмірів, форми і так далі. Наприклад, летить в космосі космічний корабель – він буде буквально розжарений з боку Сонця, а його тіньова сторона буде дуже холодною. Чим далі корабель знаходиться від небесного світила – тим сильніше буде різниця у ступені нагріву.

Міжнародна космічна станція постійно знаходиться під впливом сонячного світла. Сторона, яка звернена до Сонця, нагрівається до 260 градусів Цельсія. Тіньова сторона, в свою чергу, охолоджена до 100 градусів Цельсія. Екіпажу космічної станції іноді доводиться виходити на поверхню конструкції і піддаватися різким змінам температур. Тому їх костюми оснащені системою нагрівання та охолодження, завдяки якій дослідники космосу почувають себе відносно комфортно.

Чим далі від Сонця розташовані космічні об’єкти, тим вони холодніше. Наприклад, температура на Плутоні, яка розташована дуже далеко, дорівнює -240 градусам Цельсія. А найхолодніше місце у Всесвіті розташоване в туманності Бумеранг – температурний режим в цьому регіоні дорівнює -272 градусам Цельсія.

Загалом якщо ви коли-небудь фантастичним чином опинитеся у відкритому космосі, вам знадобиться костюм, всередині якого температура регулюватиметься автоматично. Але різкі зміни температури – не єдина проблема, яка буде вас чекати.

Автор: Раміс Ганієв

Поділіться коментарем