Відмова від куріння: чому естроген-блокуючий ефект нікотину ускладнює цей процес

310

Чоловіки частіше починають вживати тютюнові вироби. Однак жінки, які починають курити, менш успішні у відмові від цієї звички.

Жінки також частіше рецидивують і, схоже, більш стійкі до стратегій відмови від куріння.

Дослідження in vitro та на тваринах показали, що нікотин може перешкоджати виробленню ферменту, який регулює вироблення естрогену.

Дослідники з Уппсальського університету в Уппсалі, Швеція, виявили, що ефект відбувається в таламусі, який є частиною лімбічної системи мозку. Лімбічна система є ключовим компонентом скроневої частки яка відповідає за емоції та мотивацію.

Провідна дослідниця докторка Еріка Комаско, доцентка кафедри охорони здоров’я жінок і дітей установи, представила висновки команди на 35-й щорічній конференції Європейського коледжу нейропсихофармакології у Відні 16 жовтня 2022 року.

Блокувальний вплив нікотину на естроген

Дослідники з Уппсальського університету залучили до експерименту 10 здорових жінок. Це були жінки репродуктивного віку, які не палять.

Учасниці піддавалися впливу нікотину в дозі двох назальних спреїв в ніздрі. Вони також отримали ін’єкцію з радіоактивною міткою, прикріпленою до ферменту ароматази, також званого естрогенсинтазою, який відповідає за синтез естрогену.

За допомогою МРТ та ПЕТ-сканування мозку вчені змогли побачити, де і скільки ферменту знаходиться в мозку. Вони відзначили високий рівень естрогенсинтази в таламусі, гіпоталамусімигдалині та мигдалеподібному тілі мозку.

Команда виявила, що вплив нікотину “помірно зменшив кількість ароматази в мозку”.

Дослідники вважають, що їхнє дослідження є першим, яке показало “цей інгібувальний вплив на вироблення ароматази у людини”.

“Вперше ми бачимо, що нікотин працює на відключення механізму виробництва естрогену в мозку жінок. Ми були здивовані, побачивши, що цей ефект можна побачити навіть при одноразовій дозі нікотину, еквівалентній лише одній сигареті, що показує, наскільки потужним є вплив куріння на мозок жінки”, — докторка Еріка Комаско.

Як куріння впливає на статеві гормони

Докторка Комаско сказала, що висновки її команди вказують на те, що вплив нікотину на вироблення естрогену “має значний вплив на мозок, але, можливо, і на інші функції, такі як репродуктивна система ”.

Medical News Today обговорив це дослідження з докторкою Сандрою Нараянан, сертифікованою судинною неврологинею і нейроінтервенційною хірургинею Тихоокеанського центру інсульту та нейросудинних захворювань при Тихоокеанському інституті неврології в Санта-Моніці, Каліфорнія, яка не брала участі в дослідженні.

Докторка Нараянан пояснила, як рівень статевих гормонів пов’язаний з нікотиновою залежністю.

“Мало того, що зменшується кількість циркулюючого естрогену куріння сигарет підвищує рівень циркулюючого тестостерону (андрогенів) у жінок, а також гіперандрогенемія (високий рівень андрогенів) асоціюється зі зниженням успішності відмови від куріння у жінок”, — докторка Сандра Нараянан (Sandra Narayanan).

“Існує велика кількість доказів, що свідчать про негативний вплив куріння сигарет та пов’язаних з ним хімічних речовин на жіночу та чоловічу репродуктивні системи”, — каже докторка Нараянан.

“У жінок це стосується секреції гормонів, метаболізму, прямої токсичності для яйцеклітин, овуляції, росту та здоров’я плаценти, фертильності (включаючи, зокрема, ризик позаматкової вагітності), частоти викиднів, зниження рівня кисню у плода з накопиченням карбоксигемоглобіну та ендокринного дисбалансу плода”, — уточнює вона.

Обмеження дослідження

Вчені з Упсали визнали кілька обмежень, пов’язаних з її дослідженням. Оскільки в їхньому експерименті брала участь невелика група населення, вони сподіваються отримати більшу вибірку для підтвердження своїх результатів.

Однак докторка Комаско стверджує, що “результати відповідають гіпотезі, заснованій на доклінічних дослідженнях і дослідженнях на тваринах”.

MNT запитала докторку Комаско, чи використання звичайних сигарет мало б інший вплив на вироблення естрогену, ніж застосування назального нікотину.

“Єдина різниця може полягати в рівнях концентрації та біодоступності, — частці, яка досягає системного кровообігу, — що вимірюється в крові, яка була б вищою для сигарет. Це означає, що спрей призвів до притуплення результатів, і очікується сильніший ефект, якщо розглядати сигарети, як це було продемонстровано на бабуїнах, які отримували більшу дозу”, — каже вона.

А як щодо пасивного куріння?

MNT також запитав докторку Комаско, чи пасивне куріння знижує рівень естрогену.

“Можна очікувати, що вплив нікотину через пасивне куріння заблокує фермент, відповідальний за синтез естрогену”, — каже вона.

Однак, за її словами, доза буде занадто низькою, щоб її можна було виявити за допомогою нинішньої методології.

Нікотин, гормони та хвороби

Докторка Комаско зазначила, що жінки “демонструють більшу вразливість до спадковості куріння і піддаються більшому ризику розвитку первинних захворювань, пов’язаних з курінням, таких як рак легенів і серцеві напади”.

Тепер перед її командою стоїть завдання з’ясувати, чи пов’язаний вплив нікотину на гормональну систему з розвитком таких реакцій.

Докторка Комаско підкреслила, що це дослідження все ще перебуває на попередній стадії:

“Ми все ще не знаємо, якими будуть поведінкові або когнітивні наслідки; ми знаємо лише, що нікотин впливає на цю ділянку мозку. Однак ми відзначаємо, що уражена система мозку є мішенню для наркотиків, що викликають звикання, таких як нікотин”.

Найкращі способи кинути палити

Поради докторки Нараянан щодо того, як позбутися звички палити, включають встановлення дати відмови від куріння та конкретний план. Вона зазначила, що наявність партнерів, які підтримують вдома, на робочому місці та серед медичних працівників, є життєво важливими для успіху.

Неврологиня запропонувала відмовлятися від цигарок поступово:

“Починаючи з фіксованої щоденної кількості сигарет і зменшуючи її щотижня, можна допомогти курцям отримати контроль над процесом відмови від куріння і завершити його до певної дати”.

Вона порадила звернутися до медичних працівників щодо нікотинозамісної терапії (НЗТ), але застерегла, що це тимчасовий інструмент, який може викликати залежність.

Здорове харчування та фізичні вправи

На думку докторки Нараянан, здорове харчування та фізичні навантаження можуть допомогти зменшити стрес, пов’язаний з відмовою від тютюнопаління.

Вона також зазначила, що трапляються рецидиви: “Важливо повернутися у вагон і дотримуватися його, адже відмова від куріння на ранніх стадіях дає величезні переваги майже для всіх систем організму”.

Поділіться коментарем