Вітамін D може допомогти знизити ризик автоімунних захворювань

288

Було доведено, що вітамін D допомагає регулювати імунну систему організму

Ложка вітаміну D
  • Автоімунні захворювання, такі як ревматоїдний артрит і розсіяний склероз, виникають, коли імунна система помилково атакує організм.
  • Нові дослідження показують, що добавки вітаміну D можуть допомогти запобігти автоімунним захворюванням.
  • Експерти кажуть, що останнє дослідження надає цінну інформацію про використання вітаміну D для зниження ризику автоімунних захворювань.
  • Однак вони додають, що необхідні додаткові дослідження з більш різноманітними групами населення.

Стаття опублікована в The BMJ повідомляє, що приймання вітаміну D протягом 5 років зменшив кількість аутоімунних захворювань на 22%.

«Це дослідження з понад 25 000 людей похилого віку в США надає докази того, що щоденне вживання 2 000 МО/добу вітаміну D або комбінації вітаміну D та омега-3 жирних кислот протягом п’яти років знижує частоту аутоімунних захворювань з більш вираженими ефектами після двох років добавок», – пишуть автори дослідження.

«Клінічна важливість цих висновків висока, оскільки вони добре переносяться, не токсичні добавки та відсутні інші ефективні методи лікування для зниження частоти автоімунних захворювань. Крім того, ми побачили постійні результати щодо автоімунних захворювань і посилення ефектів з часом», – додали дослідники.

Автоімунні захворювання — це стани, при яких імунна система помилково атакує організм. Ці захворювання включають ревматоїдний артрит (РА), вовчак і розсіяний склероз (РС).

8 мільйонів людей в США мають автоантитіла в крові, що свідчить про ймовірність розвитку автоімунного захворювання.

Точні причини автоімунних захворювань залишаються невідомими, але, ймовірно, вони пов’язані з поєднанням факторів.

«Ми вважаємо, що автоімунні захворювання розвиваються у пацієнтів, які мають генетичну схильність до автоімунітету. А в навколишньому середовищі трапляються речі, які, ймовірно, викликають розвиток автоімунного захворювання», – каже Healthline д-р Елізабет Фолькманн, директор програми склеродермії UCLA.

Важливість дослідження

Фолькманн стверджує, що дослідження, опубліковане в BMJ, є знаковим дослідженням у сфері профілактики автоімунних захворювань.

«Це було одне з перших досліджень, яке розглядало первинну профілактику автоімунних захворювань за допомогою добавок вітаміну D», — сказала вона.

«Було проведено ряд обсерваційних досліджень, які продемонстрували, що низький вміст вітаміну D пов’язаний з деякими автоімунними захворюваннями. І були навіть деякі дослідження, які розглядали добавки вітаміну D як лікування автоімунних захворювань. Але було дуже мало досліджень, які розглядали його як інструмент для запобігання початку автоімунного захворювання», – пояснила вона.

Доктор Мерилін Тан, клінічний доцент медицини Стенфордського університету в Каліфорнії, сказала, що результати дослідження є багатонадійними.

«Справді не так багато фармакологічно, що ми могли б наполегливо рекомендувати для профілактики захворювань. У цих випадках, безумовно, ми говоримо про зниження стресу і здоровий спосіб життя, і все це, щоб спробувати запобігти будь-якому загостренню автоімунного захворювання. Але насправді немає ліків, які б довели, що вони зменшують прогресування».

«Чи можна стверджувати, що це остаточно зменшить ризик прогресування аутоімунного захворювання? Я думаю, що це важко сказати”, — міркує вона.

«Але водночас це навряд чи зашкодить, — додає Тан. — На додаток до цього, вітамін D має інші переваги. Так, наприклад, він допомагає знижувати ризик остеопорозу та здоров’я ваших кісток. А з іншого боку… запальні та автоімунні захворювання іноді можуть збільшити ризик остеопорозу. І для цього додатковий вітамін D може навіть допомогти».

Дивлячись у майбутнє

Припускаємо, що вітамін D може допомогти регулювати гени, які відіграють роль як у запаленні, так і в імунітеті.

Але експерти кажуть, що необхідно провести додаткові дослідження серед широких груп населення, щоб підтвердити, чи вітамін D знижує автоімунний ризик у різних групах.

«Це дослідження дає чудові докази того, що добавки вітаміну D можуть запобігти розвитку автоімунних захворювань, але особливо в цій віковій категорії пацієнтів, тобто пацієнтів у віці старше 50 або 55 років», — каже Фолькманн.

«Більшість автоімунних захворювань зустрічається у жінок дітородного віку, набагато молодше 50 і 55 років. Тому я думаю, що було б цікаво подивитися, чи до таких самих результатів можна було б дійти, якщо б вони поглянули на молодшу групу пацієнтів, — пацієнтів, які частіше хворіють на автоімунне захворювання», —  каже вона.

Поділіться коментарем