Вживання картоплі фрі та інших смажених продуктів пов’язане з підвищеним ризиком тривоги та депресії

13

Вживання смаженої їжі, особливо смаженої картоплі, наприклад, картоплі фрі, може підвищити ризик депресії та тривоги, свідчать результати дослідження.

French fries being fried in a pan of hot oil
  • Дослідники вивчили вплив смаженої їжі на депресію і тривожність.
  • Вони виявили, що регулярне споживання смаженої їжі пов’язане з вищим рівнем депресії та тривожності у людей.
  • Необхідні подальші дослідження, щоб зрозуміти глибинні механізми цих ефектів.

Тривога та депресія — найпоширеніші психічні розлади в усьому світі.

Смажена їжа є основною частиною раціону багатьох людей, і її кількість зростає в усьому світі. Попередні дослідження виявили, що споживання смаженої або переробленої їжі, продуктів з високим вмістом цукру та пива пов’язане з підвищеним ризиком депресії та тривоги.

Дослідження також показують, що процес смаження може змінювати поживний склад продуктів і призводити до утворення шкідливих хімічних речовин. Наприклад, під час смаження вуглеводів, таких як картопля, утворюється акриламід, який пов’язують з ожирінням, метаболічним синдромом і неврологічними розладами.

До цього часу було проведено лише кілька досліджень, які вивчали вплив акриламіду на тривожність і депресію. Подальше вивчення цього зв’язку може стати основою для політики громадського здоров’я та дієтичних втручань при психічних розладах.

Нещодавно дослідники вивчали зв’язок між споживанням смаженої їжі та депресією і тривогою. Вони виявили, що споживання смаженої їжі, особливо смаженої картоплі, пов’язане з підвищеним ризиком виникнення тривоги та депресії.

Вони також виявили, що акриламід відіграє важливу роль у розвитку тривоги та депресії у дорослих зебр.

Дослідження було опубліковане в журналі PNAS.

Аналіз впливу смаженої їжі

Для початку дослідники проаналізували дані 140 728 осіб з Британського біобанку. Дані включали споживання смаженої їжі та частоту виникнення тривоги та депресії протягом середнього періоду спостереження 11,3 року.

До кінця періоду дослідження вчені виявили 8 294 випадки тривоги та 12 735 випадків депресії.

Загалом, вони виявили, що ті, хто споживає більше однієї порції смаженої їжі на день, мають на 12% вищий ризик тривоги та на 7% вищий ризик депресії, ніж ті, хто її не споживає.

Частими споживачами смаженої їжі, найімовірніше, були чоловіки, молодші та активні курці.

Далі дослідники вивчили можливі механізми зв’язку між смаженою їжею та депресією і тривогою.

Для цього вони спостерігали за тим, як хронічний вплив акриламіду з часом впливав на зебрових риб. Вони виявили, що вплив низьких концентрацій акриламіду на риб викликав у них поведінку, схожу на тривожність і депресію.

У ході подальших тестів дослідники виявили, що акриламід знижує метаболізм ліпідів, викликає нейрозапалення і порушує проникність гематоенцефалічного бар’єра.

Як смажена їжа пов’язана з депресією та тривогою

MNT поспілкувався з доктором Майклом Макґратом, сертифікованим психіатром і медичним директором розкішної алкогольної реабілітації Ohana, який не брав участі в дослідженні, про зв’язок між смаженою їжею, депресією і тривожністю. Він зазначив, що вплив смаженої їжі на психічне здоров’я можуть пояснювати й інші фактори, окрім акриламіду.

Наприклад, він зазначив, що оскільки дослідження не виявило причинно-наслідкового зв’язку, можливо, ті, хто їсть більше смаженої їжі, мають вищий ризик депресії та тривоги, або ті, хто страждає на ці стани, частіше звертаються до смаженої їжі.

Джанет Лайдекер, докторка філософії, доцентка кафедри психіатрії Єльської школи медицини, яка також не брала участі в дослідженні, розповіла MNT, що залишається невідомим, чи може споживання смаженої їжі бути частиною ширшої картини, тобто чи їли люди солодкі соуси зі смаженою їжею, чи їли більше смаженої їжі під час виконання певних дій, які могли мати інший вплив на мозок.

Обмеження дослідження

Відповідаючи на запитання про обмеження дослідження, доктор Фелікс Шпіґель, баріатричний хірург з Меморіалу Германа в Г’юстоні, який не брав участі в дослідженні, розповів MNT:

“Обмеження цього дослідження полягає в тому, що воно є ретроспективним і не контролює багато змінних. Іншими словами, було опитано багато людей щодо споживання ними смаженої їжі. Ті, хто споживав більше, мали тенденцію до більшої кількості симптомів тривоги та депресії”

“Однак вони також частіше були менш освіченими, мали більше проблем з ожирінням і здоров’ям, а також нижчий рівень доходу. Ці інші відмінності можуть бути причиною вищого рівня депресії та тривоги, а не лише споживання смаженої їжі”, — пояснює доктор Шпіґель.

“Щоб дійсно довести причинно-наслідковий зв’язок, потрібно взяти велику групу дуже схожих людей. Половині групи давати більше смаженої їжі, а половині — менше. Якщо в групі з високим вмістом смаженої їжі буде більше тривоги та депресії, то у вас буде доказ, так би мовити”, — зазначає він.

Продукти для кращого психічного здоров’я

MNT поспілкувався з докторкою Келлі Джонсон-Арбор, медичною токсикологинею, співдиректоркою та тимчасовою виконавчою директоркою Національного столичного центру отруєнь, яка не брала участі в дослідженні, про те, чи існують продукти, які можуть принести користь або запобігти депресії та тривозі.

“Не існує конкретних продуктів, які, як було доведено, лікують або запобігають депресії або тривозі, — каже докторка Джонсон-Арбор. — Однак середземноморська дієта, яка охоплює споживання овочів, фруктів, бобів і цільного зерна, пов’язана з нижчим рівнем С-реактивного білка в порівнянні з “західною” дієтою”.

“Оскільки С-реактивний білок пов’язаний із запаленням, нижчий рівень С-реактивного білка може мати сприятливий вплив на розвиток депресії, тривожності та інших станів, на які впливає запалення”, — додає вона.

Наслідки

MNT поспілкувався з доктором Шпіґелем про наслідки дослідження. Він каже:

“Наслідки цього дослідження полягають у тому, що вищі рівні споживання смаженої їжі, особливо картоплі, викликають підвищення рівня акриламідів у крові. Підвищений рівень цього токсину спричиняє порушення функції нервових клітин у мозку і [може] викликати депресію та тривогу. Результати більш виражені у молодих людей”.

“Головний висновок полягає в тому, що споживання смажених продуктів, таких як картопля фрі, гамбургери, бекон та інші, слід обмежити до рідкісних випадків. Я б рекомендував не більше однієї порції на місяць. Регулярне споживання може призвести до підвищеної тривожності та депресії та багатьох інших проблем зі здоров’ям”, — підсумовує він.

Поділіться коментарем